|

P1170334.JPG

Co nowego

Dotacja na zadanie ZWIERZOGRÓD ŚWIETLIKA

2018-07-24 - Kategoria: Wiadomości

 

 

Dofinansowanie dla zadania wynosi 53 000,00 zł i zostało przyznane w trybie konkursowym, w obszarze „Wspieranie świetlic socjoterapeutycznych, środowiskowych i klubów młodzieżowych, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji programów socjoterapii dla dzieci i młodzieży".Zwierzogród Świetlika” to zadanie, którego motywem przewodnim jest animaloterapia, czyli terapia z udziałem zwierząt. To terapia wspierająca chorych, między innymi tych cierpiących na choroby wieńcowe, łagodząca ból, obniżająca tętno i ciśnienie krwi. Nas najbardziej interesuje jej dobroczynny wpływ na funkcjonowanie osób potrzebujących wsparcia celem poprawy ich społecznego i emocjonalnego funkcjonowania. To im kontakt ze zwierzętami przynosi poprawę samopoczucia, podwyższa samoocenę, pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego, eliminuje agresję, redukuje stres i lęk, kształtuje pozytywne emocje, rozwija zdolność okazywania uczuć, a z drugiej strony rozwija sferę umysłową dziecka, wpływa na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłów. Te zalety animaloterapii przekonały nas, że warto sięgnąć po działania na niej oparte. Zwłaszcza, że tego typu działania wybiórczo pojawiały się już w realizowanych przez nas zadaniach. Zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem podopiecznych, niosąc z sobą dużą efektywność.

Dlatego w ramach zadania podopieczni świetlicy biorą udział w:

  • dogoterapii – czyli terapii opartej na pracy z psem

  • felinoterapii – która polega na kontakcie osoby poddawanej terapii z kotem

  • hipoterapii – formie rehabilitacji psycho-ruchowej, do której stosuje się konia.

    Dodatkowo na dzieci czeka spotkanie z sokolnikiem i wyjazd do Ośrodka Hodowli Zwierząt w Gradowie. Byliśmy już w Papugarni „Carmen”.

    W ostatni weekend września wyruszymy na trzydniowy wyjazd integracyjny do Wrocławia, gdzie główną atrakcja będzie tamtejsze ZOO i Afrykarium.

    Finałem zadania będzie integracyjne spotkanie podsumowujące, które odbędzie się w ramach corocznej akcji „Świetliki”.

Zwierzogród Świetlika” to także zadanie kładące ogromny nacisk na socjoterapię i wsparcie psychologiczno – terapeutyczne ( superwizowane przez doświadczonego psychologa).